Przepływ z działalności inwestycyjnej pokazują:
Akademia Ekonomiczna FinDict. Profesjonalna wiedza z zakresu finansów i ekonomii dla każdego
Przepływy pieniężne z działalności finansowej mają na celu ukazanie przepływów wynikających z pozyskiwania i utrzymywania źródeł finansowania aktywów przedsiębiorstwa.Do źródeł tych zalicza się zarówno kapitały własne jak i obce źródła finansowania takie jak kredyty i pożyczki, w tej sekcji wykazuje się więc przepływy wynikające z obu tych tytułów.Poszczególne pozycje w sprawozdaniu są na tyle czytelne, że nie potrzebują bardziej szczegółowego omówienia.
Przepływy z działalności operacyjnej pokazują przepływy wynikające z działalności przedsiębiorstwa. Będą to w dużej mierze przepływy wynikające ze sprzedaży, zapłaty za materiały, wypłat wynagrodzeń, reklamy, remontów oraz pokrywania innych bieżących wydatków. Istnieją dwie metody tworzenia tej części rachunku przepływów pieniężnych, w wyniku których otrzymujemy różne wersje cash flow:
Rachunek przepływów pieniężnych przedstawia informacje o zmianie stanu środków pieniężnych w przedsiębiorstwie w ciągu danego okresu sprawozdawczego. Jego najbardziej uproszczoną formę można by przedstawić w następujący sposób:
Rachunek przepływów pieniężnych jest obok bilansu i rachunku zysków i strat, trzecim głównym elementem sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa.Jego zadaniem jest ukazanie przepływów środków pieniężnych, jakie miały miejsce w przedsiębiorstwie w danym okresie. W uproszczeniu, możemy powiedzieć że:
Rozpoczynając poniedziałkowe podstawy ekonomii, czyli cykl artykułów wprowadzających do zagadnień nauk ekonomicznych, zastanowimy się nad tym, czym jest ekonomia.Najprościej ujmując, ekonomia jest nauką o procesach gospodarczych1. Jak każda nauka poznawcza, ekonomia bada swój przedmiot badania, próbując zauważyć zachodzące w nim zależności i prawidłowości, a następnie opisać je i przedstawić jako prawa ekonomii.Mówiąc wprost, ekonomia próbuje odpowiedzieć na pytania takie jak:
W Akademii Ekonomicznej FinDict praktycy biznesu dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wiedzę tą uzupełniamy o gruntowną analizę publikacji naukowych. Dokładamy wszelkich starań, aby przedstawiane przez nas informacje były niezawodne i najwyższej jakości. W Akademii FinDict otrzymujesz sprawdzoną profesjonalną wiedzę zupełnie za darmo. Pragniemy aby nasze doświadczenie i zdobyte umiejętności służyły nie tylko nam ale i Tobie. Mamy nadzieję, że nasza praca przyniesie Ci pożytek. Redakcja FinDict