Analiza Du Ponta umożliwia przeprowadzenie badania zyskowności przedsiębiorstwa przy pomocy powszechnie dostępnych danych, pochodzących z rachunku zysków i strat oraz z bilansu. Dzięki tej analizie, przy wykorzystaniu prostych technik, można znacznie dogłębniej zrozumieć strukturę dochodowości przedsiębiorstwa, niż przy wykorzystaniu jedynie standardowej analizy wskaźnikowej. Analiza Du Ponta pokazuje bowiem jakie elementy i w jaki sposób wpływają na osiągany przez przedsiębiorstwo zwrot z jego kapitałów, czyli ze środków w nie zainwestowanych.
Zarządzanie finansami
Podstawową definicją zdolności kredytowej jest zdolność przedsiębiorstwa to terminowego regulowania swoich zobowiązań kredytowych. Każdy bank udzielając kredytu, bada zdolność kredytową kredytobiorcy, aby ocenić czy będzie on w stanie spłacić swoje zobowiązania.
Jak opisywaliśmy w poprzedniej części kursu zarządzania kapitałem pracującym, im większą jego ilość firma musi utrzymywać, tym większy ponosi ona koszt alternatywny. Firmy powinny dążyć więc do obniżenia utrzymywanej ilości kapitału pracującego do najniższej możliwej, ale wciąż bezpiecznej granicy zapewniającej płynność.
Aby skutecznie i bezpiecznie funkcjonować, przedsiębiorstwo musi utrzymywać płynność finansową. Musi ono utrzymywać wystarczające ilości gotówki, aby opłacać w terminie wszystkie zapadające zobowiązania, zarówno wobec dostawców jak i pracowników.
Rachunek przepływów pieniężnych jest wykorzystywany do wskaźnikowej analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Wskaźniki te podzielić można na 3 grupy:
Wskaźniki wartości rynkowej wykorzystywane są w ocenie przedsiębiorstw w formie spółek akcyjnych, głównie notowanych na giełdach papierów wartościowych. Są to wskaźniki zyskowności jednostkowej, w których zysk netto obliczany jest na jedną akcję (udział). Wskaźniki te służą do oceny przedsiębiorstwa pod kątem jego atrakcyjności inwestycyjnej.
Rentowność można zdefiniować jako zdolność przedsiębiorstwa do generowania zysków. Oceny tej dokonuje się w trzech podstawowych płaszczyznach - bada się rentowność:
(zadłużenia) Wskaźniki zadłużenia wykorzystywane są do badania struktury finansowania przedsiębiorstwa. Określają poziom jego zadłużenia i tym samym oceniają jego wypłacalność w długim okresie. Poziom zadłużenia długo- i średnioterminowego ocenia się w stosunku do kapitału własnego, ewentualnie stałego1. Wskaźnik ogólnego zadłużenia Wskaźnik ogólnego zadłużenia stanowi relację zobowiązań ogółem do całkowitych aktywów przedsiębiorstwa.
(wykorzystania majątku) Są to przede wszystkim wskaźniki określające szybkość z jaką w przedsiębiorstwie obracane są zapasy, należności i aktywa ogółem, oraz okres po jakim firma przeciętnie spłaca swoje zobowiązania. Wskaźnik rotacji majątku obrotowego Wskaźnik rotacji majątku obrotowego opisuje efektywność wykorzystania aktywów obrotowych.
Aby móc swobodnie działać, przedsiębiorstwo musi utrzymywać płynność finansową, czyli zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań1. Przedsiębiorstwo musi posiadać więc tyle środków finansowych, aby móc spłacać zaciągnięte zobowiązania. Z drugiej jednak strony nie było by słusznym utrzymywanie środków pieniężnych w ilości pokrywającej wszystkie zobowiązania bez względu na termin ich zapadalności. Byłoby to nieekonomiczne. Płynność wiąże się więc z takim zarządzaniem zarówno wpływami pieniędzy, jak i wydatkami, które umożliwia spłacanie zobowiązań w terminie.