Poniżej przedstawiamy obszerny materiał na temat przeprowadzania segmentacji rynku, wyboru docelowych segmentów oraz formułowania strategii marketingowej. Nasz kurs oparty jest na silnych podstawach merytorycznych, napisany jest jednak w taki sposób, aby przedstawiona wiedza była jak najbardziej użytkowa. Zapraszamy serdecznie.
Definicja segmentacji rynku
„Segmentacja rynku to podział rynku na względnie jednorodne grupy konsumentów (segmenty rynku, rynki cząstkowe), które z uwagi na podobieństwo cech ujawniają podobny popyt.”2 Ponieważ każdy segment rynku jest stosunkowo homogeniczny (jednorodny) w swoich potrzebach i postawach, prawdopodobne jest, że jednostki należące do tego segmentu będą podobnie reagować na daną strategię marketingową.
Głównym celem segmentacji rynku jest identyfikacja tych nabywców, których można z dużym prawdopodobieństwem pozyskać – zwykle pod warunkiem dostosowania do ich wymagań oferty i strategii marketingowej. Nabywców tych określa się mianem segmentu docelowego lub segmentu operacyjnego.
Etapy procesu segmentacji
Zaprezentowane przez nas etapy wychodzą poza standardową definicję segmentacji. Decydujemy się na to w celu zaoferowania wiedzy bardziej użytkowej niż książkowej. Segmentacja nie jest przeprowadzana sama dla siebie. Zazwyczaj jest ona wstępem do kolejnych etapów tworzenia strategii marketingowej. W takim kontekście przedstawiamy też poniższe etapy.
- M. Urbaniak, Marketing przemysłowy, Wydawnictwo Prawno–Ekonomiczne INFOR, Warszawa 1999
- J. Altkorn, 1994
- Ph. Kotler, G. Armstrong, J. Saunders, V. Wong, Marketing. Podręcznik europejski, PWE, Warszawa 2002
- G. Golik-Górecka, Marketing business to business, Difin, Warszawa 2004
- Ph. Kotler, Marketing, Dom Wydawniczy REBIS, Warszawa 2005 Marketing. Podstawy i kontrowersje, pod red. W. Żurawika, Wydawnictwo UG, Gdańsk 2005